Mandag d. 10 / 8 Lundeborg

IMG 3776

Mandagsroning den 10 august 2026.

Turleder: Bent

Deltagere: Tonni, John K, Sjak, Thomas, Vagn, Kaj, Bent,Christian,Eva Anette og Kim.

Bent havde dagen før meddelt at turen gik Kongshøj og derfra til Lundeborg havn, hvor der var mulighed for at købe mad.

Der var 8 friske kajakroer der var mødt op ved klubhuset trods udsigt til regn. Kajakkerne blev læsset og turen gik mod Kongshøj, for nogle af os med en tur rundt i Odense.

Vel ankommet til Kongshøj sluttede Eva Anette og Kim sig til, kajakkerne blev sat i vandet, og kursen sat mod Lundeborg med lidt småregn.

Kaffepausen blev holdt ved Bøsøre camping, hvor der var bord/bænke sæt ved stranden, hvor Sjaks marmor kage blev nydt til kaffen.

Efter i alt ca. 9 km ankom vi til Lundeborg Havn, hvor vi spiste hos Jensen’s Fisk, hvor vi fik et bord til 10, maden og lidt at drikke blev indtaget. Medens vi spiste kom der en kraftig byge.

Da vi skulle i kajakkerne igen var det klaret op , og vi satte kursen mod Kongshøj.

Vi holdt en kaffepause ved Klintholm Shelter.

Vi roede det sidste stykke til Kongshøj med lidt vind og sol. Da vi kom til Kongshøj fik Cristian og Thomas lyst til at øve makkerredning, vi tog en dukkert og klædte om, læssede kajakkerne, og kørte mod Odense.

En rigtig hyggelig tur i godt selskab.

John K