Mandag d. 22/9 Holckenhavn

image1

 

Tur leder. Bent

Øvrige. Hong. Jesper. Mogens. Eva Anette. Lars. Kim. Vagn. Tonni. John. Jess. Christian og Kaj

Vejrudsigten lovede små koldt og blæsende, det var også efterårs jævndøgn, så tur lederen foreslog Holckenhavn og ud til Kajbjergskoven.

Da vi kom dertil kom Eva Anette og Kim roende på indsøen og under vejen. Vi fik sat i og roede derudad med en god rygvind, så det gik hurtigt med at komme til kaffe pausen og Lars havde lavet æblekage med flødeskum, rigtigt lækkert.

Vi roede videre langs kysten til vi fandt et bord – bænke sæt til de hurtige, de andre måtte sidde på stranden. Lars rodede i kajakken efter sin madpakke uden at finde den. Så han måtte have lidt mad rundt omkring .Så skulle vi tilbage og det var blæst op og vinden lige imod os, så der skulle arbejdes til kaffe stedet, og der fandt Lars sin madpakke i kajakken.

På det sidste stykke af hjemvejen var vi lidt i læ af skoven

Da vi kom i land var vandet steget ret meget.

Det blev endnu en dejlig mandagstur.

Kaj

,