Onsdag d. 27/8 Enebærodde

1000004782

 

Turleder: Benny

Øvrige deltagere: Bent, Christian, Claus, Freja, John Weiss, Kaj, Laila, Lene G.J., Peter, Sjak, Tonni.

Den sidste onsdag i august bød vejret ind til en dejlig sensommeraften med lidt vind og ca. 23 grader.

Vi kørte til leddet ved Enebærodde. Straks omklædning og kajakkerne blev båret til vandet. Claus blev udnævnt til forroer. Vi var hurtigt i kajakkerne, da vandet var helt fladt og vi lå og ventede pænt på afgangssignalet. Kaj bøvlede åbenbart med at få skørtet på kajakken (klubkajak). Hans egen kajak var uden skæg efter sidste onsdags bølgetur og til reparation. 

Vi roede udad mod fyret, og efter 4 km gik vi på land og holdt pause i sandet. 

Undervejs så vi var mange aktive på landsiden blandt andet løbere, fiskere og mountainbikere. Vi andre nød det smukke landskab fra søsiden. På vej tilbage fik vi sågar set en sæl, en spættet gråsæl ifølge John. Den kunne genkendes på hovedets facon. Der var også lidt drilleleg med at puffe til andres kajakker.

Den smukke solnedgang var en fryd for øjet.

Tilbage ved leddet var vi fire der sluttede af med en forfriskende dukkert imens kajakkerne blev pakket. Myggene var ikke helt gået til ro.

I klubben sluttede vi med kaffe/the og hygge.

Tak for en dejlig aften.

/Lene.