
Turleder.Bent
Øvrige Kaj, Vagn, Tonni, Henrik og Mogens.
17 km
Det var et herrens vejr. Ved klubhuset regnede det. Under vejs til Teglværksskoven, regnede det stærkt. Alt tydede dog på at den sorte sky med regn og torden ville gå mod nordøst og ikke ramme Nyborg og os.
Vi kom i kajakken og i fint vejr og godt humør. Efter ca en km væltede regnen ned og tordenen holdt sig heller ikke tilbage. Vi gik i land. Efter nogen tid mente turlederen at vi kunne gå i kajakken. Et meget lokalt lyn og torden, fik os tilbage i læ. Historien gentog sig to gange mere. Nu begyndte kulden at trænge sig på. For at holde varmen sprang vi i kajakken og lå stille tæt ved land.
Det blev endelig vejr til at ro i. Fint vejr og kaffe ved Strandhøj. Videre i fint vejr, indtil vi blev overhaltet af endnu et uvejr med regn og torden. I land for at afvente. Videre, et stykke forbi Nordenhuse. Frokost på stranden.
Tilbagetur, regn og kaffepause ved Strandhøj. Vi stod delvis i tørvejr ved en af volierne med parakitter. Nu ikke mere om regn. Rekorden på turen til Lundeborg fra forrige mandag, kan vi alligevel ikke slå.
Mogens
