
Turleder Erik R.
Øvrige deltagere: Lene G.J. Begitte, Kenneth, Kaj, Hong
Den var en ret blæsende aften. Måske derfor nogle foretræk at blive hjemme ?
Men det blev en god tur alligevel.
Ved kysten var udsigten 13-14 m/s, så der skulle vi ikke ud. Så det blev Odense Å fra udløbet mod Åsum.
Vi kom i vandet ved den lille bro og snakken gik lystig, medens vi roede forbi Seden. Det var også en helt vinters opsparede snak, der skulle ud. Det fik nogle gange helt overtaget så det kun var en stærke medvind, der sørgede for fremdriften.
Men vi nåede alligevel 4 km ud før vi holdt pause på bredden. Der var kun en, der skulle ud af kajakken i åen for at klatre op på bredden. De øvrige stod først ud af kajakken efter den var blevet hevet op på bredden.
Afgang foregik på samme måde, blot i omvendt rækkefølge. Der blev udtrykt noget betænkelig ved fremgangsmåden. men det gik fint, uden at nogen blev våd.
Vi nåede tilbage i god tid inden det blev mørkt, selv om det var hårdt arbejde i modvinden.
Erik
