Turleder: Erik R. Deltagere: Lars Chr. Inge. Thomas V. Henrik. Hanne. Begitte. Lene. Kit. Peter J. Erik B. Claus. Carsten. Mogens. Kaj. Birgitte og Michael
På denne 2. klubaften i sæsonen mødte en pæn flok friske roere op med godt humør og høje forventninger til en skøn ro-tur på denne helt fantastisk smukke og ganske varme aften midt i april.
Turen var planlagt til Kerteminde Nordstrand, hvor kajakkerne hurtigt og snildt blev sat i vandet og efter instruks fra turlederen satte flokken af sted.
Der var stor gensynsglæde – både med kajak, vand og kammerater og alle nød atter at være i dette element igen efter den lange vinterpause.
Og snakken gik.............
Der var meget der skulle opdateres om!
Pausen blev holdt det sædvanlige sted på skrænten cirka 3.5 km. fra udgangspunktet og den obligatoriske drink blev indtaget sammen med et stort udvalg af ”biscuits”.
Og snakken gik...........
Havet var blikstille og solen steg ned så smukt så smukt .............
Varme vindpust ramte os i ansigterne på hjemturen – det var som en god sommer aften selvom det var midt i april!
Der var to nye medlemmer med for første gang og de klarede turen i fin stil.
Lige knap 7 km. ialt.
Mens kajakkerne blev surret fast på traileren smuttede et par af de sejeste kvinder i vandet og tog sig en dukkert – det var virkelig frisk sagde de!
Tilbage i klubhuset sluttede vi af med ostemadder mm.
En dejlig aften – dem ser vi frem til mange flere af ...........
Hanne N.