Søndag d. 4-11 Åtur

 RIMG1047 600 x 337

Turledere: Kaj & Sjak
Deltagere : Hanne, Lene, Kit, Poul K, Preben, Lars Erik, Mogens, Kaj & Sjak
Distance : 22 km

Å turen plejer at starte ved Nørre Broby, og slutte ved Havhesten, inde midt i Odense.
Sådan blev det ikke i år.
Den tørre sommer havde udtørret åen så meget at den tur, ville slide for hårdt på
kajakkerne. Så derfor blev ruten ændret: starte ved Ejby mølle og så ville vi ro helt tilbage
til klubhuset.
Vi var 9 morgenfriske, der mødte ind, fik pakket, klædt om og så afsted.
Fremme ved Ejby Mølle, kneb det lidt med at finde det rigtige isætningssted, men vi har lovet Kaj ikke at nævne, hvem der var skyld i den ekstra kajakvandring!! På det første stykke, var der enkelte steder, man lige skulle finde det rigtige sted, for ikke at skrabe på. Vi stødte også på en vis form for geografisk vildfarelse : hvilken side er det nu Utsons Allé ligger, er det der Vollsmose? Men det hele faldt på plads til sidst.
Lige før Kertemindevejen var der spærret og vi var nød til at gå på land. Der var lagt en træstamme på tværs til at opsamle grøde. Det passede lige med en kaffepause og Kaj havde været forbi bageren. Dejligt.
Så gik turen videre ned af åen til isætningsbroen ved Odense Kajakklub. Her stod Poul af, for at komme med igen, når vi kom ind i kanalen. Vi andre tog turen ud rundt om spidsen af Stige Ø, tilbage ved Odense Kajakklub stod Poul med en aftale om at vi kunne spise i deres klubhus, dejligt.
Så gik det hjemover, kajakker blev vasket, biler hentet og Susannes suppe varmet.
En dejlig afslutning på en god dag varm og dejlig suppe, et glas rødvin og et godt selskab.
Tak for en god tur

Sjak