Turleder: Erik Bech
Deltagere: Lise, Hanne, Kia, Jørgen A., Lene, Henrik, Erik R., Bent, og Tonni
Vi var 9 der mødtes søndag morgen ved klubben og kørte mod Horne Land, Jørgen stødte så til i Horne.
Vi satte kajakkerne ud fra Lyøvej (midt i sommerhusområdet) og satte kursen mod Knolden vi skulle bære kajakkerne over ved sommerhusene ved Drejet. Vinden var ret frisk og kom ind skråt bagfra, så det var med at holde tungen lige i munden og styre den rigtige vej.
Vi gik i land ved sommerhusene og bar kajakkerne over til Drejet (små 50 m.). Inden vi sejlede videre tog vi turens første pause med kaffe og kage vedet af sommerhusene. Erik B. havde medbragt kagen, dejlig snasket.
Vi satte kajakkerne ud i Drejet og sejlede videre, vand var der ikke for meget af, men det skulle blive værre. Drejet snævrede ind til et lille vandløb hvor vi måtte af og trække kajakken et stykke vej inden der igen var vand. Nu satte vi kurs mod Dyreborg og holdt frokostpausen lige efter Dyreborg hvor der var en dejlig strand med bord og bænke.
Da madpakken var fortæret og vi havde sundet os gik det mod Fåborg; lige mellem Fåborg kajakklub og Hvalborgs hale er der en lille kanal der går over til lystbådehavnen. Vi tøffede gennem kanalen til havnen, hvor vi måtte vi sno os igennem indgående sejl- og motorbåde for at komme ud igennem havneindløbet. Derfra tilbage til pladsen ved Dyreborg, hvor vi tog turens tredje pause. Den var ganske kort, kun for at få tømt af og eventuelt tage en jakke på inden vi skulle runde knolden og ud i blæsevejret.
På tilbagevejen tog vi turen rundt om Knolden og ind mod land, vi havde aftalt at tage endnu en pause ved campingpladsen Sinebjerg, der ligger i bunden af Knolden. Vinden kom nu ind fra siden så det var ikke så galt, men styres skulle der. Pga. bølgerne var det lidt en våd fornøjelse at komme i land ved campingpladsen. Når spraydækket er fjernet sniger der sig hurtigt en bølge ind over.
Fra campingpladsen var der ca. 5 km tilbage til udgangspunktet, vinden var lige imod så det var sejt, nogle gange følte man at man ingen vegne kom. Men vi nåede da alligevel tilbage og aldrig har jeg været så brugt efter en kajaktur. Jeg gad ikke engang gå i vandet, selvom det var en dejlig strand vi var på. Erik B. havde inviteret på kaffe i sit sommerhus, så vi fik hurtigt læsset kajakkerne og blev klædt om og gik op i sommerhuset, der lå tæt ved.
Godt bænket på terrassen med en dejlig udsigt over vandet og mod Lyø kom der friskbrygget kaffe og endnu en gang kage. Denne gang var det Erik R., der igen havde forsøgt sig udi bagningens svære kunst. Resultatet var nu ganske spiseligt, så det kan han gerne gøre igen.
En rigtig dejlig tur, og det var sjovt at prøve et vand, hvor vi ikke har været før. Jeg har i hvert tilfælde ikke.
Tonni