IMG 0383 480 x 320

Turleder: Kaj Deltagere: Bent, Benny, Erling, Jørgen, Kaj, Tonni, Lars, Lene, Rigmor

Vi skulle en tur til Romsø, men vejrguderne var ikke med os. I stedet enedes vi om at sejle fra Måle Strand til Mårhøj Jættestue - den største jættestue på fyn

På Nordstranden hentede vi Erling, der kom fra Nyborg og så kørte vi i samlet flok til Måle.

Efter 1 ½ times sejlads pauserede vi på stranden og fik en tår kaffe og andet godt, som de forskellige havde med. Men vi måtte videre, da vi havde en pæn tur foran os. Efter en rum tid nåede vi vort mål – Mårhøj Jættestue. Vi spiste vores medbragte mad med en enkelt kold øl for nogle, hvorefter vi vandrede på små stier/landevej op til ”stuen”. Undervejs faldt vort blik på en lille eksotisk fugl som sad i grøftekanten og fouragerede. En tam undulat fik et nyt hjem hos nogle søde beboere i området..

Efter inspektion af Jættestuen var kl. blevet mange og vi vendte kajakkerne til udgangspunktet.

Kaj havde længe gerne villet afprøve klubbens nyindkøbte slæbetov. Den glade, trætte og heldige som fik glæde af denne afprøvning kom den ældste af de to damer til gode. Faktisk endte det med, at både Kaj og Erling trak den sorte godt brugte grønlænderkajak.

Inden afgang til Odense fik damerne sig en dukkert i det varme hav.

Tak for hyggeligt samvær og vi glæder os alle til en Romsøtur når vinden er gunstig.

I alt sejlads: ca. 20 km

Rigmor

Seneste ture 2020

Mandag d. 21-9 LillebæltMandag d. 21-9 Lillebælt

  Turleder: Bent.
Deltagere: Bent, Kaj, Mogens, John, Bjarne og Christian.
Vi satte i ved Strib  [ ... ]

Flere artikler

Seneste ture 2019

Søndag d. 29-12 EnebæroddeSøndag d. 29-12 Enebærodde

  Turleder Sjak
Deltager: Hanne, Mogens, Kaj, Bjarne, Henrik, Jess, Dorthe, Lene, Bent, Begitte [ ... ]

Flere artikler

Ture 2014

Ture 2013