Onsdag d. 24-6 Vigelsø rundt

IMGP1728 600 x 450

 

Turleder: Bent. Deltagere: Helle. Erik R .Benny. Kaj. Lars Chr. Diana. Dan Jørgen R. Sjak. Vagn. Og Tim

Kajakkerne blev læsset på den nye trailer, og vi kørte mod Klintebjerg. Målet var, at sejle rundt om Vigelsø.
Vejret viste sig ikke fra sin bedste side, kraftig vind og overskyet.
Godt i vandet og på tværs af sejlrenden i meter høje bølger. (syntes jeg de var) Blev retningen sat mod nord.
På de første 2 km var det nemt, at få fart i kajakken. Vinden lige i ryggen og bølgerne bar os frem. Men så fik vi lov at kæmpe, direkte modvind. Eneste fordel ved det var, at tempoet faldt så meget, at vi havde tid til at nyde det rige fugleliv, der er på Vigelsø.
Svaner, ænder i mange forskellige arter, lappedykkere med unger, havterner, strandskader og skrigende måger med masser af unger. Desværre viste havørnen sig ikke.
Efter 7 km lagde vi til ved Fodermesterhuset, til en velfortjent pause. Vi gik op til naturskolen, for at nyde vores medbragte delikatesser.

Frisk og udhvilet, skulle sejlrenden lige krydses igen. En rigtig god tur rundt om Vigelsø, sluttede med lidt hygge i klubhuset.

Dan