Mandag d. 26-5 Bogø

IMGP0952 600 x 450

Turleder: Kaj. Deltagere: Mads, Marianne, Stig, Bent, Jørgen R, Jørgen C. og Laila.

Kaj foreslog en tur rundt om Bogø, det syntes alle var en god ide i det fine vejr.

Vi satte i ved Aborg Strand og roede mod midten af Bogø. Da vi efter 5 km kom til Bogø, mente Mads ikke han havde roet nok til at holde pause, han ville gerne tage lidt af rundturen først, men han blev af den myndige turleder belært om, at pauserne kunne man ikke sådan sløse med: Husk vi skal jo også nå at spise madpakkerne ved middagstid. Altså sad vi i solen og drak vores kaffe og spise rabarberkage til - og det var i grunden ikke så galt.

Derefter gik det rundt om øen mod uret. På vest siden grundede vi en del over silhuetten af en stor rovfugl, der svævede over en mark - indtil Marianne kom med løsningen: Det er en mågeforskrækker!

Kaj ville gerne vise os kirken og forsøgte at finde en vej over markerne, hvor afstanden så ud til at være kortest, men det lykkedes ikke. "Jeg ville nu ellers godt have været oppe og sige tak for det gode vejr" som han sagde. Det har han så nok gjort et andet sted. Flot var det i hvert fald.

Frokosten blev indtaget tæt på fyret. Der var smagsprøver på forskellige snapse: slåen og porse, tror jeg, det var. og de fleste gik i vandet.

Til hjemturen var det blæst en smule op, og vinden var imod, så der skulle arbejdes lidt mere end på udturen.

Vi kom vel tilbage til Aborg, men af hensyn til de mange andre mennesker på stranden! afstod holdet fra den sædvanlige badetur.

En dag med sol, let vind og små bølger. Kort sagt dansk sommer, når det er bedst. Læg dertil godt selskab og vores kajakker, så kan det ikke blive meget bedre.

Laila